Get Adobe Flash player
"تبلیغات فقط زمانی بد است که محصول بدی را تبلیغ می کنید."        دیوید اوگیلوی معروف به پدر تبلیغات

مطالب تجاری مفید

محل واحدها بر روی نقشه

ورود/عضویت

برای مدیریت و ثبت واحدهای تجاری باید به سایت وارد شوید.

راهنمای بانک مشاغل اکسیر

جستجوی واحدهای تجاری

نام واحد:
زمینه فعالیت:
محصولات - خدمات:
آدرس واحد:
 

شرکت اطلس تکنیک

(سیستم های سرمایشی و گرمایشی)

شرکت نیک آسا ویژن

(عرضه محصولات پزشکی و سلامت)

مبلمان سعید

(انواع مبلمان خانگی و اداری)

شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

(واردات، صادرات و ترخیص کالا)

شرکت کاوش ایستا پی

(پیمانکار تخصصی نیلینگ )

صنایع چوبی آوازه

(انواع مبلمان خانگی و مصنوعات چوبی)

در این بخش از راهنمای خرید لپ تاپ به انتخاب لپ تاپ بر اساس درایو می پردازیم. انتخاب درایوهای مناسب هنگام خرید لپ تاپ بسیار مهم است. انتخاب هارد درایو مناسب بر اساس نوع و حجم ذخیره سازی و انتخاب درایو نوری با توجه به نیازتان برای خواندن دیسک های بلو ری یا دی وی دی برای آنکه در استفاده از لپ تاپ خود دچار مشکل نشوید بسیار مهم است.

 راهنمای خرید لپ تاپ ، درایوها :

چگونه یک لپ تاپ را بر اساس هارد درایو، یا درایوهای CD، DVD، Blu-ray انتخاب کنیم.

 

 

 درایوهای سخت (Hard Drive) :

هارد درایوها عمومی ترین فرم ذخیره سازی اطلاعات در لپ تاپ ها می باشند. اولین فاکتور در کارایی هارد درایوها سرعت آنهاست. در اغلب موارد هارد درایوهای لپ تاپ سرعت گردشی برابر 5400rpm دارند.

لپ تاپ ها معمولا یک هارد دیسک و درایوهای نوری دارند اما این وضعیت اخیرا تغییرات زیادی کرده است. در حقیقت بعضی از لپ تاپ های جدید حتی دارای هارددیسک های مکانیکی مرسوم هم نیستند. در این راهنما سعی می کنیم درباره انواع ابزارهای ذخیره سازی که با لپ تاپ عرضه می شوند توضیحاتی را ارائه کنیم تا از سرگشتگی احتمالی خریداران جلوگیری شود.

بعضی از سیستم های با کارایی بیشتر ( high-end ) یا سیستم های جایگزین لپ تاپ ( Desktop Replacement ) درایوهایی با 7200rpm دارند. میزان بالای گردش ، کارایی بیشتری را برای ما مهیا می کند اما درعین حال شارژ باتری بیشتری مصرف می کند. برعکس بعضی از لپ تاپ ها دارای درایوهایی با سرعت 4200rpm هستند و کارایی کمتری دارند البته در حال حاضر این درایوها شدیدا غیرمعمول و کم استفاده شده اند.

هارد درایو لپ تاپ ها معمولا دارای سایز 2.5inch هستند و می توانند از 160GB تا 1TB حجم داشته باشند. اغلب لپ تاپ ها دارای فضای ذخیره سازی از 250GB تا  750GB دارند که بیش تر از میزان مورد نیاز برای لپ تاپ های معمولی است. اگر شما به دنبال لپ تاپی در کلاس جایگزین کامپیوترهای رومیزی (Desktop Replacement) هستید تا به عنوان کامپیوتر اصلی خود از آن استفاده کنید به دنبال لپ تاپی با هارددیسک 500GB با بیشتر باشید.

در دسترس بودن درایو برای مواقعی که شما قصد ارتقاء هارد درایو یا تعویض یک هارد درایو معیوب را دارید اهمیت پیدا می کند. هارد درایو های تعداد زیادی از لپ تاپ ها به گونه ای در داخل آن نصب شده است که فقط تکنسین های مجاز می توانند لپ تاپ را باز کنند و عمل تعویض یا تعمیر را انجام دهند. در حالت کلی برای اغلب مردم این مشکل جدی محسوب نمی شود اما در شرایط و محیط کاری می تواند باعث افزایش زمان از دست رفته برای کارمندان شود. لپ تاپ هایی که هارددرایوشان به گونه ای نصب شده که به راحتی قابل دسترسی است این مزیت را دارد که می توان به سادگی آن را ارتقاء داد یا تعویض کرد.

 

درایوهای Solid State :

این درایوها شروع به جایگزین شدن هارد درایوها کرده اند. درایوهای Solid State از یک ست از چیپ های فلش مموری به جای دیسک های مغناطیسی استفاده می کنند. این درایوها دسترسی دیتای سریعتری را فراهم می کنند، مصرف انرژی کمتری برای ذخیره اطلاعات دارند و قابل اعتمادترند. نکته منفی راجع به این درایوها این است که حجم خیلی کمتری دیتا ذخیره می کنند و خیلی گران قیمت تر از درایوهای مرسوم هستند. یک لپ تاپ معمولی با درایو Solid State حجم ذخیره سازی از  64GB تا 256GB  خواهد داشت.

 

هارد درایوهای هیبریدی ( Hybrid Hard drives) :

اگر قابلیتی بیش از هارد درایوهای معمولی را می خواهید اما نمی خواهید از حجم ذخیره سازی بالا چشم پوشی کنید هارد درایوهای هیبریدی گزینه مناسبی هستند. این درایوها دارای مقداری کم حافظه Solid State بر روی هارد درایوهای سنتی هستند که از آن برای کش کردن فایل هایی که متناوبا مورد استفاده قرار می گیرند استفاده می کنند. این داریوها کارهایی مانند بوت شدن لپ تاپ را سریعتر می کنند اما همیشه سریعتر نیستند در حقیقت بهترین شکل استفاده از این درایوها هنگامی است که تعداد محدودی از برنامه ها متناوبا مورد استفاده قرار گیرند.

 

درایوهای CD، DVD، Blu-ray :

در گذشته بدین صورت بود که شما به وجود یک درایو نوری بر روی لپ تاپ خود نیاز داشتید. درایوهای نوری برای بارگذاری نرم افزارها بر روی لپ تاپ ضروری بودند. با پیشرفت توزیع دیجیتال (Digital distribution) و متودهای جایگزین برای بوت کردن، درایوهای نوری به اندازه گذشته ضروری نیستند و بیشتر برای مدیا به کار می روند تا بارگذاری نرم افزارها. درایوهای نوری در عین حال برای رایت کردن CDها و DVDها کاربرد دارند. حال اگر شما نیاز به درایو نوری دارید باید دید که لپ تاپ ای که می خرید چه نوع درایو نوری باید داشته باشد. هر درایوی که انتخاب می کنید حتما باید با DVD ها سازگار باشد یکی از بزرگترین نکات مثبت لپ تاپ ها این است که می توان از آنها به عنوان DVD پلیرهای قابل حمل استفاده کرد. کسانی که معمولا زیاد سفرهای هوایی دارند حداقل یک نفر را دیده اند که در طول پرواز لپ تاپ خود را درآورده و فیلم تماشا می کند. اغلب نرم افزارها در حال حاضر بر روی DVD ارائه می شوند و محروم بودن از یک DVD درایو می تواند مشکل ساز شود. امروزه CD-ROM و CD-Writer به دلیل ارزان بودن DVD-Writer ها عمومی نیستند. این درایوها برای پخش CDهای صوتی ، اجرای نرم افزارهای روی CD و ایجاد نسخه های کم حجم پشتیبان استفاده می شوند. درایو CD-RW Combo توانایی خواندن و رایت کردن CDها و خواندن DVDها را دارد. امروزه DVD-Writer ها مرسوم ترین درایوهای نوری در بازار لپ تاپ است. این درایو به طور کامل عمل خواندن و رایت کردن هم CDها و هم DVDها را انجام می دهند که باعث می شود این درایوها شدیدا برای کسانی که می خواهند فیلم های DVD نگاه کنند یا فیلم های DVD خود را ویرایش کنند کاربردی باشد. DVDهای دو لایه (Dual-layer) تقریبا دو برابر (8.5GB)ا DVD های معمولی (4.7GB) حجم دارند. همچنین بعضی از درایوها از ایجاد مستقیم لیبل بر روی DVDها یا CDهای سازگار پشتیبانی می کنند دو سیستم برای انجام این کار Label flash و light scribe هستند.

در حال حاضر که Blu-ray در عمل استاندارد ویدئوهای کیفیت بالا (High Definition ) شده است، لپ تاپ های بیشتری با این درایو تولیدی می شوند.

درایوهای Blu-ray Combo همه ویژگی های DVD Writer را دارد به علاوه توانایی پخش Blu-ray. اBlu-ray Writer ها توانایی ذخیره سازی مقادیر بسیار زیادی دیتا و ویدئو را در مدیاهای BD-R و BD-XE دارند. جدول زیر درایوهای کاری برای آن مناسبترند را ارائه می دهد.

  • DVD : پخش DVD-ROM
  • DVD-Writer :رایت CD و DVD
  • Blu-ray Combo : پخش ویدئوهای HD
  • Blu-ray Writer : رایت کردن ویدئوهای HD

با قیمت فعلی درایوها تقریبا دلیلی برای این که یک لپ تاپ DVD Writer نداشته باشد وجود ندارد حتی لپ تاپ های ارزان قیمت هم این درایو را دارند. این نکته قابل ذکر است که درایوهای نوری در لپ تاپ ها عموما خیلی کندتر از درایوهای نوری که در سیستم های رومیزی یافت می شوند هستند.

صفحات اختصاصی

تبلیغات در بانک مشاغل اکسیر

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب، اطلاعیه ها، آگهی ها و... ایمیل خود را وارد کنید!

در مجموع

127558 ایمیل ثبت شده