Get Adobe Flash player
"تبلیغات فقط زمانی بد است که محصول بدی را تبلیغ می کنید."        دیوید اوگیلوی معروف به پدر تبلیغات

مطالب تجاری مفید

محل واحدها بر روی نقشه

ورود/عضویت

برای مدیریت و ثبت واحدهای تجاری باید به سایت وارد شوید.

راهنمای بانک مشاغل اکسیر

جستجوی واحدهای تجاری

نام واحد:
زمینه فعالیت:
محصولات - خدمات:
آدرس واحد:
 

شرکت اطلس تکنیک

(سیستم های سرمایشی و گرمایشی)

شرکت نیک آسا ویژن

(عرضه محصولات پزشکی و سلامت)

مبلمان سعید

(انواع مبلمان خانگی و اداری)

شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

(واردات، صادرات و ترخیص کالا)

شرکت کاوش ایستا پی

(پیمانکار تخصصی نیلینگ )

صنایع چوبی آوازه

(انواع مبلمان خانگی و مصنوعات چوبی)

در این بخش از راهنمای خرید لپ تاپ به انتخاب لپ تاپ بر اساس حافظه رم RAM می پردازیم. رم یکی از اجزای بسیار مهم لپ تاپ است که تاثیر زیادی در عملکرد لپ تاپ دارد. بنابراین یکی از مهمترین گام ها برای انتخاب و خرید لپ تاپ مناسب، انتخاب رم مناسب برای نیازهای شما است.

 

راهنمای خرید لپ تاپ ، حافظه ( RAM ) :

انتخاب لپ تاپ با RAM مناسب از نظر نوع و اندازه :

مطمئنا هر چه حافظه بیشتری در لپ تاپ داشته باشیم بهتر است اما ملاحظات دیگری در مورد حافظه در لپ تاپ وجود دارد. لپ تاپ ها معمولا محدودیت بیشتری در میزان حافظه ای که می توان در آن ها نصب کرد دارند. همچنین دستیابی به این حداکثر میزان حافظه در صورتی که برای ارتقاء های بعدی برنامه ریزی کرده باشید می تواند مشکل ساز شود.

 

 

 

چه میزان رم برای لپ تاپ کافی است؟

قاعده کلی برای همه سیستم ها برای تعیین کردن این که آیا این سیستم دارای حافظه کافی است یا نه این است که به امکانات مورد نیاز نرم افزارهایی که قصد دارید اجرا کنید نگاه کنید .جعبه برنامه ها و سیستم عاملی که می خواهید از آن استفاده کنید را بردارید و به حداقل امکانات مورد نیاز (minimum requirements ) و امکانات مورد نیاز پیشنهادی (recommended requirements ) آن ها نگاه کنید.لیستی که در ادامه آمده است ایده ای کلی را از این که یک سیستم چگونه با مقادیر مختلف RAM اجرا می شود ارائه می کند:

 • حداقل :    2GB
 • مطلوب :   4GB  
 • بهتر : 8GB
 • بهترین :    16GB

جدول فوق بر اساس کارهای کامپیوتری عمومی تعمیم داده شده است. بهترین کار این است که امکانات مورد نیاز برای نرم افزار مورد نظر را برای گرفتن تصمیم نهایی بررسی کنید. این در مورد همه کارهای کامپیوتری صادق نیست زیرا بعضی از سیستم عامل ها بیش از دیگر سیستم عامل ها از حافظه استفاده می کنند.

این نکته لازم به ذکر است که نت بوک ها ( mini laptop  ) معمولا فقط  1GB حافظه دارند و از سیستم عامل ویندوز 7 استفاده می کنند.این میزان RAM حداقل میزان حافظه برای کار با سیستم عامل است ولی واقعا کافی نیست. بهترین کار این است که حافظه آن ها را به 2GB ارتقا دهید تا به سطوح واقعی کارایی آن دست پیدا کنید.

تعداد زیادی از لپ تاپ ها از کنترل کننده های گرافیکی اشتراکی (integrated graphics controllers ) استفاده می کنند که از بخشی از RAM کلی سیستم برای گرافیک استفاده می کنند که می تواند میزان RAM قابل استفاده برای سیستم را از 64MB تا 512MB بسته به کنترل کننده گرافیکی کاهش می دهد.اگر سیستم از کنترل گر گرافیکی اشتراکی استفاده می کند بهتر است که برای جبران آن حافظه بیشتری را انتخاب کنید.

 

انواع حافظه :

در حال حاضر همه لپ تاپ های جدید در بازار باید از حافظه های DDR3 استفاده کنند.هنوز می توان نت بوک ها و لپ تاپ های قدیمی تری را در بازار پیدا کرد که هنوز از RAM های DDR2 استفاده می کنند اما بهتر است که از خرید ان ها صرف نظر کنید.علاوه بر نوع حافظه نصب شده در لپ تاپ ها ، سرعت حافظه هم می تواند در کارایی لپ تاپ ها تفاوت ایجاد کند.هنگامی که لپ تاپ ها را با هم مقایسه می کنید هر دو مورد را بررسی کنید تا معلوم شود که چه تااثیری بر کارایی سیستم می گذارند.

سرعت حافظه به دو روش نشان داده می شود اولین راه توسط نوع حافظه و clock rating آن است ، مانند DDR3 1066 . روش بعدی لیست کردن نوع به همراه پهنای باند ( bandwidth ) است. در این حالت همان حافظه به صورت  PC3-8500 در می آید. لیستی که در ادامه امده است انواع حافظه را به هر دو شکل از سریعترین به کندترین نشان می دهد:

 • DDR3 1600 / PC3-12800
 • DDR3 1333 / PC3-10600
 • DDR3 1066 / PC3-8500
 • DDR2 800 / PC2-6400
 • DDR3 800 / PC3-6400
 • DDR2 667 / PC2-5300 or PC2-5400
 • DDR2 533 / PC2-4200
 • DDR2 400 / PC2-3200

 

محدودیت حافظه :

لپ تاپ ها عموما دارای دو شکاف ( slot ) قابل استفاده برای ماژول های ( modules ) حافظه است ، در مقایسه با سیستم های رومیزی که دارای 4 شکاف یا بیشتر هستند. این بدان معنیست که لپ تاپ ها در میزان حافظه ای که می توانند استفاده کنند محدودترند.با تکنولوژی فعلی ماژول های حافظه برای DDR3 ، این محدودیت برای لپ تاپ ها بر پایه ماژول های 8GB و در صورتی که لپ تاپ بتواند ساپورت کند 16GB خواهد بود. محدودیت 8GB در حال حاضر محدودیت معمول تری محسوب می شود.حافظه های قدیمی تر DDR2 می توانستند با استفاده از ماژول های 2GB تا 4GB افزایش یابند.بعضی از لپ تاپ های ultraportable با مموری های یک سایزی که به هیچ وجه قابل تغییر نیستند فیکس شده اند.حال پرسش این است که چگونه لپ تاپی با حافظه مناسب را انتخاب کنیم!

اولا باید دید که حداکثر میزان حافظه ای که لپ تاپ می تواند ساپورت کند چه قدر است.حداکثر میزان حافظه عموما توسط اغلب تولیدکنندگان اعلام می شود. دانستن این موضوع به شما کمک می کند که بدانید پتانسیل ارتقاء لپ تاپ چه قدر است.پس از آن باید تعیین شود در هنگان خرید لپ تاپ تنظیمات حافظه آن به چه صورت است.برای مثال لپ تاپی که دارای 4GB حافظه است می تواند هم دارای یک حافظه 4GB باشد و هم دو حافظه 2GB. تک حافظه بودن پتانسیل بهتری را برای ارتقاء فراهم می کند زیرا با اضافه کردن یک ماژول حافظه دیگر ، حافظه بیشتری به دست می آورید بدون این که مجبور باشید از حافظه های فعلی حذف کنید و به این صورت هزینه کمتری را متحمل خواهید شد زیرا ارتقاء حافظه لپ تاپی با دو ماژول 2GB با  اضافه کردن یک حافظه 4GB به هدر رفتن یک حافظه 2GB و حاصل شدن یک حافظه کلی 6GB خواهد شد. اما در صورتی که یک حافظه 4GB داشته باشد  به راحتی با افزودن یک حافظه 4GB دیگر حافظه ی کلی برابر  با 8GB خواهیم داشت.

 

آیا نصب حافظه توسط خود شما امکان پذیر است!؟

امروزه اغلب لپ تاپ ها داری دری کوچک در زیر خود هستند که امکان دسترسی به ماژول های حافظه را فراهم می کند. در صورتی که لپ تاپ شما دارای این در است می توانید خودتان یک RAM خریداری کرده و خودتان آن را نصب کنید بدون این که دردسر زیادی را متحمل شوید.لپ تاپی که دارای در خارجی یا پنل برای دسترسی به حافظه نباشد نیاز به یک متخصص برای نصب خواهد داشت که هزینه ارتقاء حافظه را افزایش می دهد و حتی ممکن است لازم شودکه لپ تاپ به مرکز خدمات فرستاده شود که به معنای محروم شدن از لپ تاپتان تا پایان عملیات ارتقاء خواهد بود.لپ تاپ هایی هم هستند که مموری در آن ها کاملا فیکس شده و قابل ارتقاء نیست.

صفحات اختصاصی

تبلیغات در بانک مشاغل اکسیر

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب، اطلاعیه ها، آگهی ها و... ایمیل خود را وارد کنید!

در مجموع

127559 ایمیل ثبت شده