Get Adobe Flash player
"تبلیغات فقط زمانی بد است که محصول بدی را تبلیغ می کنید."        دیوید اوگیلوی معروف به پدر تبلیغات

مطالب تجاری مفید

محل واحدها بر روی نقشه

ورود/عضویت

برای مدیریت و ثبت واحدهای تجاری باید به سایت وارد شوید.

راهنمای بانک مشاغل اکسیر

جستجوی واحدهای تجاری

نام واحد:
زمینه فعالیت:
محصولات - خدمات:
آدرس واحد:
 

شرکت اطلس تکنیک

(سیستم های سرمایشی و گرمایشی)

شرکت نیک آسا ویژن

(عرضه محصولات پزشکی و سلامت)

مبلمان سعید

(انواع مبلمان خانگی و اداری)

شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

(واردات، صادرات و ترخیص کالا)

شرکت کاوش ایستا پی

(پیمانکار تخصصی نیلینگ )

صنایع چوبی آوازه

(انواع مبلمان خانگی و مصنوعات چوبی)

در این مطلب می کوشیم به معرفی انواع تلویزیون، راهنمای خرید و نکاتی که باید در هنگام خرید تلویزیون به آن ها توجه کرد بپردازیم.

راهنمای خرید تلویزیون:

در گذشته ای نه چندان دور خرید یک تلویزیون صفحه تخت HD کار بسیار راحت تری بود:

انتخاب اندازه تلویزیون متناسب با ابعاد اتاقی که تلویزیون در آن قرار می گیرد، انتخاب بین تلویزیون ال سی دی LCD و پلاسما Plasma، انتخاب بین وضوح تصویر 720P یا 1080P و تمام!

امروزه اوضاع تغییر کرده است، کیفیت تصویر در تمام انواع نمایشگرها به طور چشمگیری بهبود پیدا کرده است.اما با این همه پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر، نسبت به گذشته موارد بیشتری هست که باید به آن ها توجه شود: تلویزیون 2 بعدی بخریم یا 3 بعدی؟ تلویزیون های سه بعدی اکتیو(active) بهتر هستند یا پسیو(passive)؟ تلویزیون های LED چطور؟ تلویزیون های هوشمند یا همان Smart TV ها چه هستند؟ Ultra HD و OLED به چه تلویزیون هایی گفته می شود؟ در این راهنمای خرید به تمام این مباحث می پردازیم تا در هنگام خرید تلویزیون بعدی خود با این موارد آشنایی داشته باشید.

 

سه بعدی یا غیر سه بعدی، مسئله این است.

برای اغلب مردم در حال حاضر و حتی تا مدتی دیگر، همان تلویزیون های 2 بعدی قدیمی، بیشتر نیازشان را برآورده میکند، شاید هم تمام نیازشان را!  پس اگر دیدن تصاویر 3 بعدی برای شما یک اولویت محسوب نمی شود به سراغ مدل های دو بعدی ارزان قیمت تر بروید. بسیاری از این مدل های ارزان قیمت، کیفیت تصویری را ارائه می کنند که تا چند سال پیش توسط مدل های بسیار گرانقیمت تر ارائه می شد.

حتی اگر تلویزیون 3 بعدی نخریدید، باز هم این امکان وجود دارد که تلویزیون شما با 3D سازگار باشد.بسیاری از فناوری های پردازش تصویر سه بعدی در باز تولید تصاویر دو بعدی نتایج بسیار خوبی را ارائه می دهند، این یعنی سازگاری با 3D اندکی به قیمت تلویزیون های رده متوسط و بالا اضافه می کند.

اکنون چه خود را آماده کرده باشید که مبلغ کمی را برای خرید 3D Pixar Blu-rays هزینه کنید و یا قصد داشته باشید که تلویزیون سه بعدی بخرید سوال بعدی این خواهد بود که تلویزیون 3D اکتیو(فعال) می خواهید یا پسیو(انفعالی)!

 

تلویزیون های سه بعدی انفعالی یا پسیو (Passive)

تلویزیون های LCD پسیو بسیار مشابه آن چیزی هستند که در سالن های سینما تجربه می کنید:

دو تصویر به صورت همزمان بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود و در همان حال عینک های پلاریزه تصویر صحیح را برای هر چشم فیلتر می کنند و باعث ایجاد شدن یک تصویر 3 بعدی می شوند. این روش در مجموع تصویر روشن تر و زوایای دید بهتری نسبت به تلویزیون های سه بعدی اکتیو ایجاد می کند. هرچند از آنجا که 2 تصویر هر دو از یک رزولوشن صفحه نمایش استفاده می کنند، هر چشم به طور موثر فقط نیمی از کل رزولوشن موجود را مشاهده می کند. طرف مثبت قضیه این است که قیمت عینک های پسیو نسبت به عینک های اکتیو بسیار کمتر است. قیمت عینک های پسیو به طور میانگین 10-30 دلار است در حالی که عینک های اکتیو می توانند قیمتی حتی بیشتر از 150 دلار داشته باشند. در صورتی که نیاز داشته باشید برای بینندگان بیشتر عینک های اضافه تهیه کنید قیمت عینک ها مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.اگر بودجه زیادی ندارید و قصد خرید تلویزیون 3D دارید، ممکن است نمایشگر های سه بعدی پسیو برای شما انتخاب مناسب تری باشند.

 

تلویزیون های سه بعدی فعال یا اکتیو (Active)

عینک های سه بعدی اکتیو به کمک لنزهایی که انرژی مورد نیاز خود را از باطری تامین می کنند دید هر چشم را همزمان با تلویزیونی که تصاویر ویژه چشم های چپ و راست را به تناوب نشان می دهد مسدود می کنند تا تصویری سه بعدی را ایجاد کنند. از آنجایی که هر چشم تصویر تمام رزولوشن 1080 پیکسلی را می بیند، طبیعتا تلویزیون های 3 بعدی اکتیو رزولوشن بالاتری نسبت به تلویزیون های سه بعدی پسیو دارند. لازم به ذکر است که نمایشگرهای پلاسما به خطر تکنولوژی به کار رفته در ساختشان فقط می توانند تصاویر سه بعدی اکتیو ایجاد کنند. در صورتی که کیفیت تصویر سه بعدی چیزیست که به دنبالش هستید. این موضوع نباید شما را نگران کند زیرا بسیاری از کارشناسان اتفاق نظر دارند که تصویر سه بعدی اکتیو در تلویزیون پلاسما به طور کلی واقعی ترین تصویر را ارائه می کند، با عمق تصویر بیشتر، سایه کمتر، و محو شدگی کمتر تصاویر در حال حرکت.

 

پلاسما بهتر است یا ال سی دی؟

با این که هر دو تکنولوژی برای رفع اشکالاتشان تکامل داده شده اند اختلاف بین فناوری های پلاسما و ال سی دی همچنان وجود دارد. اینکه چگونه می خواهید از تلویزیون خود استفاده کنید به شما کمک خواهد کرد که کدام نوع برای شما مناسب تر است.

 

چه زمانی تلویزیون تماشا می کنید؟

اگر اغلب در طول روز و یا در اتاقی پرنور تلویزیون نگاه می کنید نمایشگرهای ال سی دی گزینه های مناسب تری هستند. تلویزیون های ال سی دی تصاویر پرنورتری نسبت به تلویزیون های پلاسما ایجاد می کنند که در اتاق هایی که شدت نور آنها از میزان مطلوب بیشتر است مفید واقع خواهد شد.

هر چند در صورتی که اغلب شب ها یا در اتاق کم نور و تاریک تلویزیون نگاه می کنید ممکن است تلویزیون های پلاسما بهترین انتخاب شما باشند: به این دلیل که پیکسل های پلاسمادر هنگام پخش صحنه های تاریک یا بخش های سیاه تصویر، می توانند تقریبا به طور کامل خاموش شوند. پلاسما ها در مقایسه با تلویزیون های ال سی دی،توانایی ارائه سطوح عمیق تری از رنگ مشکی را دارند. در مجموع تلویزیون های پلاسماعمق تصویر بیشتر، تصاویر ترکیبی واقع گرایانه تر و رنگ های غنی تری را نسبت به تلویزیون های ال سی دی ارائه می کنند. تلویزیون های پلاسما زوایای دید وسیعتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی دارند، پس در صورتی که تماشا کردن تلویزیون از زوایای مختلف برایتان اهمیت دارد، تلویزیون پلاسما همان چیزیست که به دنبالش هستید.

 

چه چیزهایی را بیشتر تماشا می کنید؟

اگر اغلب فیلم نگاه می کنید یا به دنبال به دست آوردن بهترین تصویر سینمایی ممکن هستید احتمال اینکه به سمت نمایشگرهای پلاسما جذب شوید بیشتر است. علاقمندان به صدا و تصویر اتفاق نظر دارند که تلویزیون های پلاسما در مجموع از نظر کیفیت تصویر بر ال سی دی ها برتری قابل توجهی دارند و تجربه تماشای فیلم بهتری را ارائه می کنند. پلاسما ها از فناوری نمایشگر انتشاری (به عنوان مثال پیکسل هایی که از خود نور می تابانند) و فسفرهای رنگی استفاده می کنند که این به معنای آن است که در تلویزیون های پلاسما بر خلاف رقبای ال سی دی تاخیر حرکتی یا آشفتگی روشنایی وجود ندارد. تصویر حاصل شده از تلویزیون های پلاسما روانتر هستند، دقت حرکتی بیشتری دارند، سطوح رنگ مشکی عمیق تر و با ثبات تری دارند و جزییات تصویر بهتری را ارائه می کنند.

علاقه مندان به تلویزیون های پلاسما باید بدانند که متاسفانه آینده تکنولوژی نمایشگر پلاسما نامشخص است. در زمان نوشتن شدن این مطلب اما و اگرهای زیادی وجود دارد که آیا پاناسونیک به عنوان یکی از آخرین بازمانده های تولیدکننده نمایشگرهای پلاسما به مدت طولانی به تولید نمایشگرهای پلاسما ادامه خواد داد یا نه. اگر به تلوزیون های پلاسما علاقمند هستید شاید این آخرین و تنها شانس شما برای خرید یک تلویزیون پلاسما باشد.

از طرف دیگر در صورتی که بیشتر برنامه های تلویزیونی معمولی، تصاویر ثابت یا بازی های با گرافیک سنگین مورد استفاده شما هستند ال سی دی ها می توانند گزینه های بهتری باشند: از آنجایی که ال سی دی ها از تکنولوژی انتقال دهی به جای تکنولوژی فسفرها استفاده می کنند مشکل باقی ماندن تصویر بر روی نمایشگر که در تلویزیون های کاتدی و پلاسما ممکن است اتفاق بیفتد در این نمایشگر به روی نمی دهد. اگر تلویزیون شما بیشتر زمان روز روشن است یا میزان مصرف انرژی برایتان اهمیت دارد، تلویزیون های ال سی دی عموما مصرف انرژی کمتری نسبت به پلاسماها دارند که نتیجه اش هزینه کمتر قبض برق خواهد بود. در آخر این که تلویزیون های ال سی دی در سایزهای کوچکتر هم موجودند مثلا 19 اینچ، در حالی که پلاسماها فقط در سایزهای 42 اینچ و بزرگتر موجودند. پس اگر به دنبال خرید تلویزیونی با ابعاد کوچک هستید LCD تنها انتخاب شما خواهد بود.

تا اینجا ما صرفا در مورد تلویزیون های قدیمی تر LCD و Plasma صحبت کردیم اما گروه دیگری از تلویزیون ها هستند که باید به آن ها هم توجه کرد: تلویزیون های LED. علیرغم برخی اختلاف نظرها، تلویزیون ال ایی دی هم نوعی تلویزیون ال سی دی است و نه یک تکنولوژی متفاوت: اختلاف این دو در نوع نور پس زمینه است.نمایشگرهای LCD معمولی تصاویر را با تاباندن نور از یک لامپ فلورسنت که در پشت پیکسل ها قرار دارد ایجاد می کنند. سپس فیلترهای رنگ های قرمز، آبی و سبز برای ایجاد تصاویری که شما بر روی صفحه نمایش می بینید به کار می روند. اما تلویزیون های LED از لامپ های ال ایی دی به عنوان منبع نور استفاده می کنند که امکان کنترل بهتری را برای کم و زیاد کردن نور تصویر ارائه می کنند. در نتیجه نمایشگرهای ال ایی دی با توجه به کم مصرف بودن ذاتیشان، کمترین انرژی را نسبت به هر تکنولوژی صفحه تخت دیگر موجود دارند. تلویزیون های LED به دو شکل می توانند ایجاد شوند: چینش کامل (full-array) و نور از لبه (edge-lit).

 

تلویزیون های LED با نور پس زمینه چینش کامل full-array:

در تلویزیون های ال ایی دی که برای نور پس زمینه شان از شیوه چینش کامل استفاده شده است تعداد زیادی لامپ LED در پشت صفحه نمایش چیده شده اند تا نور تصویر را تامین کنند. استفاده از این تکنولوژی در تلویزیون های چینش کامل این قابلیت را فراهم می کند که در قسمت های تاریک یا سیاه تصویر،نور بخشی از تصویر مربوط به یک یا گروهی از لامپ های LED را کاهش داد یا کاملا خاموش کرد که نتیجه آن کنتراست و برایتنس(میزان نور صفحه تلویزیون) دقیقتر، رنگ های مشکی پر رنگ تر، واشباع رنگ غنی تر نسبت به ال سی دی های معمولی که نور خود را از لامپ های فلورسنت تامین می کنند است. افراد زیادی هم هستند که عقیده دارند تلویزیون های ال ایی دی از نظر کیفیت کلی تصویر می توانند با پلاسما ها رقابت کنند. متاسفانه تلویزیون های دارای این تکنولوژی هنوز در بخش بالایی رنج قیمتی تلویزیون های LED قرار دارند، اما اگر به دنبال بهترین نمایشگر از نوع ال سی دی هستید نمایشگرهای ال ایی دی با چینش کامل که دارای قابلیت کاهش نور به صورت منطقه ای هستند برتری قابل توجهی دارند.

 

تلویزیون های ال ایی دی نور از لبه Edge-lit:

در تلویزیون های ال ایی دی نور از لبه، لامپ های LED دورتادور لبه های نمایشگر چیده شده اند. نور تولید شده توسط این لامپ های ال ایی دی به کمک هدایتگرهای نور به طور یکسان در تمام سطح نماشگر پخش می شوند. از آنجایی که لامپ های ال ایی دی مسقیما پشت صفحه نمایش قرار نمی گیرند این نمایشگرها می توانند به طرز شگفت آوری باریک ساخته شوند و باریک ترین صفحه نمایش های موجود در بازار باشند. البته این ال ایی دی بدون ضعف هم نیست: نمایشگرهای LED نور از لبه می توانند به کمترین میزان hot-spotting نور هم حساس باشند که نتیجه اش مقداری غیر همنواختی شدت نور در تصاویر بسیار روشن یا بریده بریده بودن و نا همگون بودن رنگ های مشکی در صحنه های تاریک فیلم خواهد بود. هر چند این ضعف ها ناچیز هستند و در عمل به ندرت جلب توجه می کنند. از آنجایی که خریداران زیادی مجذوب مشخصه فوق باریک بودن ساختار ال ایی دی های نور از لبه می شوند، اغلبشان حاضرند اندکی از کیفیت تصویر را در ازای ظاهر دلپسندتر این تلویزیون ها فدا کنند.

 

تلویزیون های هوشمند یا اسمارت(smart): قابلیت اجرای اپلیکیشن ها و اتصال پذیر بودن

تلویزیون هوشمند یا اسمارت تلویزیونی است که می تواند به اینترنت متصل شود و امکان دسترسی به محتواهایی مانند ویدئوهای آنلاین، موزیک و اپ های سرگرمی مانند Netflix، Vudu، Hulu و Pandora متصل شود. برای تحقق این هدف تلویزیون های تخت امروزی روز بروز بیشتر به اترنت(Ethernet)یا وای-فای(Wi-Fi) داخلی مجهز می شوند. در صورتی که بخواهید زیاد تصاویر و ویدئوهای آنلاین ببینید بدون اینکه مجبور باشید دائما به یک کامپیوتر بچسبید تلویزیون های اسمارت برایتان عالی خواهند بود. بسیاری از تلویزیون های هوشمند دارای ورودی های جانبی (مانند ورودی USB یا DVI) و شکاف های ویژه کارت های حافظه هستند بنابراین می توانید از تلویزیون اسمارت خود به عنوان مونیتور کامپیوتر استفاده کنید یا تصاویر داخل دوربین عکاسی یا گوشی موبایل خود را مستقیما در تلویزیون به نمایش در آورید.با افزایش دسترسی به اینترنت و محتواهای قابل پخش به صورت آنلاین می توانید این اطمینان را داشته باشید امکانات و ویژگی های بسیاری در سال های آینده به تلویزیون های هوشمند افزوده خواهد شد.

 

تلویزیون های اولترا اچ-دی Ultra HD:

اگر هدف شما از مطالعه این مطلب خرید تلویزیون است (که در این صورت باید به شما آفرین گفت) باید بدانید که به تازگی گروه جدیدی از تلویزیون ها با نام اولترا اچ-دی(Ultra HD) که با نام تلویزیون های 4K (یا همان 4K TV) هم شناخته می شوند به بازار عرضه شده اند. عدد 4K یا همان 4000 نشان دهنده تعداد خط های رزولوشنی است که این تلویزیون ها توانایی نمایشش را دارند(4196x2160 یا 3840x2160)، که نتیجه ای 4 برابر عالی تر از تلویزیون های اچ-دی فعلی که رزولوشن 1920x1080 دارند را ارائه می کنند. نتیجه این رزولوشن افزایش داده شده بهبود قابل توجه کیفیت تصویر برای نمایشگرهای با ابعاد خیلی بزرگ است، جایی که پیکسلازیسیون تصویر محسوس تر از رزولوشن های اچ-دی فعلی است.این نکته باید ذکر شود که این افزایش رزولوشن هیچ کمکی به تاخیر حرکتی معمول که در تلویزیون های LCD وجود دارد نمی کند، بنابراین نمایشگرهای اولترا اچ-دی از نوع نمایشگرهای ال-سی-دی دسته بندی می شوند.

به خاطر داشته باشید که به هر حال تماشا کردن تصاویر با کیفیت 4K واقعی در منزلتان در حال حاضر کاملا به صورت تئوری است: گرچه در زمان نوشته شدن این مطلب سینماهای زیادی هستند که از مدتی قبل تصاویر با کیفیت 4K واقعی را به نمایش می گذارند اما هیچ منبع قبل ذکر Ultra HD قابل دسترسی برای استفاده در منزل وجود ندارد. علاوه بر آن هنوز به صورت قطعی نمی توان اطمینان داشت که رزولوشن 4K بهبود قابل توجهی را در کیفیت تصویر نمایشگرهای معمول فعلی که ابعادی در حدود 55 تا 65 اینچ دارند ایجاد کند. اگر به دنبال خرید نمایشگری با ابعاد بزرگتر از ابعاد استاندارد فعلی نیستید ممکن است خرید تلویزیون های اولترا اچ-دی چندان هم ضروری نباشد.

گرچه یک ویژگی در امکانات فعلی تلویزیون ها وجود دارد که بدون شک می تواند از رزولوشن افزایش یافته تلویزیون های HD بهره ببرد، این ویژگی پردازش انفعالی سه بعدی (passive 3D)است. از آنجایی که نمایشگرهای سه بعدی انفعالی یا همان پسیو نیمی از کل رزولوشن را برای هر چشم حذف می کنند، استفاده از تکنولوژی اولترا اچ-دی در این تلویزیون ها برتری تصویر قابل توجهی را نسبت به تصویر ارائه شده در تلویزیون های دیگر به همراه خواهد داشت.این مسئله در صورتی که در آینده نه چندان نزدیک قصد خرید تلویزیون سه بعدی در رنج پایینی قیمت تلویزیون های سه بعدی را داشته باشید اهمیت خواهد داشت.

 

 تلویزیون های اچ-دی OLED: یک تکنولوژی که امید زیادی به توسعه اش وجود دارد

اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، OLED از طریق قرار دادن مستقیم الکتریسیته در مواد "ارگانیک" (حرف O در OLED به خاطر کلمه ارگانیک است) مانند کربن که رنگ های قرمز، سبز یا آبی مورد نیاز برای تشکیل تصویر در یک تلویزیون رنگی را ساطع می کند عمل می کند. از آنجا که این مواد که ابعاد پیکسلی دارند مستقیما از خود نور می دهند از تمام سطح خود نور ساطع می کنند که نتیجه اش تصویرهایی بسیار درخشان تر، غنی تر، عمیق تر و با اشباع رنگ بیشتر نسبت به هر تکنولوژی موجود تلویزیون در حال حاضر است.

علاوه بر آن، تلویزیون های OLED به خاطر نوع طراحیشان که پیکسل ها از خودشان نور ساطع می کنند  می توانند بسیار باریکتر از تلویزیون هایی که در حال حاضر تولید می شوند ساخته شوند. به عنوان مثال شرکت LG اخیرا نسخه دمویی از یک نمایشگر OLED بسیار پر نور و بسیار کم مصرف را به نمایش گذاشت که ضخامتش در حدود ضخامت یک مداد بود.حتی صحبت از این است که روزی نمایشگر های OLED با ضخامت یک برگ کاغذ ساخته شوند یا حتی نمایشگرهایی که بتوان آن ها را بر روی دیوار نقاشی کرد!!!

 

نتیجه گیری:

اگر این مطلب راهنمای خرید تلویزیون را تا به اینجا مطالعه کرده باشید به تمامی اطلاعات مورد نیاز برای خرید یک تلویزیون صفحه تخت ایده آل برای خود مجهز شده اید. اکنون می توانید خرید خود را انجام دهید. در ادامه خلاصه ای از چند نکته که باید به آن ها اهمیت دهید ذکر شده است:

  • اگر به دنبال خرید تلویزیون سه بعدی هستید و بودجه محدودی دارید  به سراغ یک تلویزیون سه بعدی انفعالی (passive) در رده تلویزیون های LCD بروید. برای بهترین تجربه سه بعدی ممکن به سراغ تلویزیون های پلاسمای فعال (active) بروید.
  • پلاسماها در اتاق های تاریک و مکان های سینما مانند بهترین تصویر را ارائه می دهند، نمایشگرهای ال سی دی در اتاق پر نور بهتر عمل می کنند.
  • بسیاری هنوز پلاسما ها را به خطر کیفیت کلی تصویر و ارائه تجربه بهتر در نمایش فیلم ترجیح می دهند
  • وقتی پای صحبت از میزان مصرف انرژی در میان باشد تلویزیون های LCD (به ویژه تلویزیون های ال سی دی که نورشان توسط لامپ های ال ایی دی تامین می شود یا همان تلویزیون های ال ایی دی) عموما از پلاسماها بهتر عمل می کنند.
  • نمایشگرهای LCD دچار مشکل "burn in" یا باقی ماندن اثر تصویر بر روی صفحه نمایش نمی شوند که این باعث می شود تلویزیون های ال سی دی برای بازی های کامپیوتری،نمایش تصاویر استاتیک یا اتصال به کامپیوتر مناسب تر باشند.
  • LED های چینش کامل یا full-array از کاهش نور منطقه ای صفحه نمایش برای دستیابی به کنتراست بهتر استفاده می کنند اما معمولا در قسمت های بالای رنج قیمت تلویزیون ها قرار دارند.
  • تلویزیون های LED نور از لبه یا Edge-lit باریکترین ساختار ممکن را دارند اما کیفیت تصویرشان به خوبی تلویزیون های LED چینش کامل نیست.
  • تلویزیون های پلاسما ابعاد کوچکتر از 42 اینچ ندارند اما نمایشگرهای ال سی دی تقریبا در همه ابعاد موجود هستند.

صفحات اختصاصی

تبلیغات در بانک مشاغل اکسیر

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین مطالب، اطلاعیه ها، آگهی ها و... ایمیل خود را وارد کنید!

در مجموع

127560 ایمیل ثبت شده